Course Schedule - Fall 2011

Back to Registrar's Office Main Page

View Spring 2012 Schedule

View Summer 1 & 2 2012 Schedule




Fall 2011 Course Schedule

(September 8 - December 21)

Please note - This schedule is subject to change. Last updated December 12, 2011 at 2:15 pm.
Note the color codes: Updates | Closed courses | Canceled courses | Room numbers


Courses are listed in the following format:

COURSE NUMBER
Course Title
[terms offered: see key at bottom of page](# of credits)
(prerequisites and/or restrictions [if any])

  • Section/Day/Time
    Instructor
    (Dates [if special])

State Mandated Trainings


Workshops are open ONLY to matriculated Bank Street students. Register for Trainings online, via https://my.bankstreet.edu. State Mandated Trainings are FREE for currently matriculated students.

STMD 100
State Mandated Training on School Violence Prevention
[A] (0)

Anyone applying for certification after February 2, 2001 must complete two hours of training on school violence prevention and intervention. This workshop includes training in effective classroom management techniques, identifying the warning signs of violent and other troubling behavior, and intervention techniques for resolving violent incidents in the school.

NOTE: Workshops start promptly. You must be on time to attend a workshop. Students who are late will NOT be permitted entrance to the workshop and will need to register for a different section

  • 01/T/4:45-6:45
    Ana Tiburcio
    (Date: 9/20)
    Room 421
  • 02/M/4:45-6:45
    Ana Tiburcio
    (Date: 10/3)
    Room 423
  • 03/Th/4:45-6:45
    Ana Tiburcio
    (Date: 10/27)
    Room 421
  • 04/F/4:45-6:45
    Ana Tiburcio
    (Date: 11/4)
    Room 709
  • 05/T/4:45-6:45
    Ana Tiburcio
    (Date: 11/15)
    Room 421
  • 06/M/4:45-6:45
    Ana Tiburcio
    (Date: 12/5)
    Room 405
  • 07/Th/4:45-6:45 [SECTION CANCELLED]
    Ana Tiburcio
    (Date: 12/15)
    Room 405

STMD 105
State Mandated Training in Child Abuse Identification and Reporting
[A] (0)

All adults working with children under eighteen years of age are required by NY State law to report suspected child abuse and neglect. This course will help you learn to identify symptoms of child abuse and neglect and will provide you with information about the required procedures for reporting abuse.

  • 01/Th/4:45-6:45
    Deb Vilas
    (Date: 9/22)
    Room 421
  • 02/F/4:45-6:45
    Christine Low
    (Date: 10/14)
    Room 709
  • 03/T/4:45-6:45
    Deb Vilas
    (Date: 10/25)
    Room 424
  • 04/T/4:45-6:45
    Deb Vilas
    (Date: 11/8)
    Room 424
  • 05/M/4:45-6:45
    Christine Low
    (Date: 11/28)
    Room 405
  • 06/Th/4:45-6:45 [SECTION CANCELLED]
    Deb Vilas
    (Date: 12/8)
    Room 405
  • 07/M/4:45-6:45 [SECTION CANCELLED]
    Christine Low
    (Date: 12/12)
    Room 405
  • 08/T/4:45-6:45 [NEW SECTION]
    Deb Vilas
    (Date: 11/29)

NOTE: Workshops start promptly. You must be on time to attend a workshop. Students who are late will NOT be permitted entrance to the workshop and will need to register for a different section


Semester-Based Integrative Master's Project Options


IMP1
Site-Based Inquiry
[F, S] (0)
(For students who are currently employed and wish to focus their IMP on a topic/problem related to their own work setting. Registration is not allowed after the class has met. See the Integrative Master's Project web page for more information.)

  • 01/T/7:00-9:00
    Katherine O'Donnell
    (Dates: 9/13, 10/11, 11/8, 12/6)

    Room 316
  • 02/M/4:45-6:45 [SECTION CANCELED]
    Anne Bukowsky Leibler
    (Dates: 9/19, 10/31, 11/21, 12/19)
    Room 423

IMP 2
Student/Faculty Collaborative Inquiry
[F, S] (0)
(Contact the facilitator/instructor if there are questions about a specific inquiry. Registration is not allowed after the class has met. See the Integrative Master's Project web page for more information.)

  • 01/M/7:00-9:00 [SECTION CLOSED]
    Dates: 9/19, 10/17, 11/21, 12/19
    Roberta Altman

    Room 423
    Issues and Practices in International Education
    Participants will engage with current issues and practices in education from the vantage point of comparison of trends in the development of curriculum, values, and practices in a global context. Participants will share common readings and then choose a focus based on personal travel or interest to compare/contrast trends within other countries and the US. Participants will attend 4 mandatory group sessions and at least one individual session to develop their paper. Final results will be presented at the IMP share day. Roberta Altman has spent more than 40 years in contact with various educational sites throughout India and will share recent efforts and trends as part of this inquiry as a case study.
  • 02/W/7:00-9:00 [NEW SECTION]
    Dates: 9/21, 10/19, 11/16, 12/7
    Diane Newman
    Room 421
    Teacher Performance Assessment
    Participants will use a nationally piloted teacher performance assessment tool, developed at Stanford University, to produce a portfolio of lesson plans, instructional and assessment materials, reflective commentary and video footage about teaching practices in literacy, mathematics or special education.
  • 03/T/4:45-6:45 [SECTION CLOSED]
    Dates: 9/20, 10/18, 11/15, 12/13
    Marcia Singer; Minna Immerman

    Room 424
    Exploring Educational Practices to Support Students on the Autism Spectrum
    This collaborative inquiry group will highlight areas that students would like to explore in order to enhance the educational support given to students on the autism spectrum. Areas of support include classroom design; curriculum strategies; strategies to assess learning; and supports to their students, their peers and/or families. All the participating students will examine an area with reference to the special learning, language, and/or social challenges of these students and discuss their findings and intervention which might be applied in a family or school setting.
  • 04/M/7:00-9:00 [NEW SECTION]
    Dates: 9/12, 10/17, 11/14, 12/12
    Gil Schmerler
    Room 424
    Teacher Leadership
    A collaborative exploration of the ways that teachers inspire, support, and coach each other in improving instructional practice and faculty collaboration in schools. This inquiry is designed for students who recognize that Bank Street-prepared teachers will be called on for leadership among their colleagues and who are eager to explore and prepare for those roles. Each student participant will create a case study and/or descriptive analysis of teacher leadership in his/her own school site (or, alternatively, a school to which they have ready access).
  • 05/M/4:45-6:45 [NEW SECTION]
    Dates: 9/12, 10/17, 11/14, 12/12
    Carla Poole
    Room 423
    Play: An Essential Experience for All Children
    This collaborative study will examine the joy and hard work of learning through play. Each participant will observe a child with typical development or developmental challenges and record his/her play which may be sensory, representational, symbolic, or rules-based depending on their developmental capacities. The participants will then analyze their observations and reference developmental theory to examine how the play supported the child's learning. Participant's papers will also include a section written specifically for the child's family that describes the child's learning during their play experiences.

    Carla Poole is a former director of the Infant and Family Development and Early Intervention Program at Bank Street. She is currently working with young children with autism and their families in California. Carla also wrote a monthly column on child development for a national parenting magazine for ten years. This study will require at least one individual session either by phone or Skype to develop your paper.

IMP3
Mentored Directed Essay
[F, S, S1-S2] (0)
Students should register for section 01.
In September, students will be assigned their particular mentor.
Registration is not allowed after the end of the Fall 2011 add/drop period.
See the Integrative Master's Project web page for more information.

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

Education Courses: Dual Language/Bilingual Teacher Education, General Teacher Education, and Special Teacher Education


EDUC 500
Child Development
[A] (3)

  • 01/M/7:00-9:00
    Nancy Cardwell
    Room 710
  • 02/Th/4:45-6:45 [SECTION CLOSED]
    Nancy Nager

    Room 711
  • 03/M/4:45-6:45 [SECTION CLOSED] 
    Joseph Kleinman

    Room 710
  • 04/Th/7:00-9:00
    Nancy McKeever
    Room 709

EDUC 501
Child Development and Variations with a Focus on Middle Childhood (Grades 5-9)
[F] (3)

  • 01/T/4:45-6:45
    Nancy Cardwell
    Room 710

EDUC 505
Language Acquisition and Learning in a Linguistically Diverse Society
[A] (2)

  • 01/Th/4:45-6:45 [SECTION CLOSED]
    Karina Otoya-Knapp

    Room 706
  • 02/W/7:00-9:00 [SECTION CLOSED]
    Elizabeth Silva; Sarah Zimmerman

    Room 711
  • 03/M/7:30-9:00
    Karina Otoya-Knapp
    (Dates: 9/12, 10/17, 11/14, 12/12)
    (Note: This course will be fully online. There will be synchronous, online live classroom sessions on the dates listed.)

EDUC 510
Curriculum in Early Childhood Education (Grades N-3)
[F, S, S2] (3)

  • 01/Th/4:45-6:45  [SECTION CLOSED]
    Sal Vascellaro

    Room 422

EDUC 511
Curriculum Development through Social Studies (Elementary and Middle School)
[F, S] (3)

  • 01/Th/4:45-6:45 
    Harriet Lenk
    Room 420

EDUC 513
Social Studies as the Core of the Integrated Curriculum for Children with Special Needs (Grades 1-6)
[F, S] (3)

  • 01/T/4:45-6:45  [SECTION CLOSED]
    Mimi Rosenberg

    Room 711

EDUC 514
Curriculum in Early Childhood Education: Developing Learning Environments and Experiences for Children of Diverse Backgrounds and Abilities
[F, S, S2] (3)

  • 01/Th/4:45-6:45
    Carmen Colon
    Room 407

EDUC 515
Curriculum Development and Sheltered Instruction in Dual Language/Bilingual Classrooms
[F] (3)
(prerequisites: EDUC 511 or EDUC 513 or EDUC 514 and EDUC 601 or permission of instructor)

  • 01/T/7:00-9:00
    Cristian Solorza
    Room 422

EDUC 518
School/Museum Curriculum Development
[F] (3)
(for matriculated students in the Museum Education Programs or by permission of the program director)

  • 01/T/1:30-3:30
    Roberta Altman
    Room 711

EDUC 520
Educating Infants and Toddlers: Programs and Activities and Emergent Literacy
[2/F] (3)

  • 01/T/4:45-6:45
    Marjorie Brickley
    Room 420

EDUC 525
Integrating Technology into the Curriculum to Support Learning and Inquiry
[F, S, S1, 2/S2] (1)

  • 01/M/4:45-6:45
    Jessica Millstone
    (Dates: 9/19, 9/26, 10/3, 10/17, 10/24, 10/31)
    Room 405

EDUC 530
Foundations of Modern Education
[A] (3)

  • 01/M/4:45-6:45
    Bernadette Anand
    (Note: This is a blended online course. It will meet face-to-face on 9/12, 10/3, 10/17, 11/7, 11/14, 11/21, 11/28, 12/5, and 12/19. There will be synchronous, online live classroom sessions on 9/19 from 6:00-6:35 and 12/12 from 4:45-5:45. There will be additional asynchronous online assignments the weeks of 9/19, 9/26, 10/24, 10/31, and 12/12.)
    Room 420
  • 02/T/7:00-9:00
    Nancy Cardwell
    Room 710

EDUC 533
Seminar in Museum Education I
[F] (2)
(for matriculated students in the Museum Education Programs or by permission of the program director)

  • 01/T/10:00-12:00
    Marian Howard
    Room 706

EDUC 534
Introduction to the Middle School
[F] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Susan Ruskin-Mayher
    Room 709

EDUC 535
Science for Teachers (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/T/4:45-6:45
    Stan Chu
    Room 408/409
  • 02/W/7:00-9:00
    Jenny Ingber
    Room 420
  • 03/Th/7:00-9:00
    Maggie DeLuca
    Room 408/409

EDUC 536
Foundations: The Influence of Culture and Politics on Literacy Theory
[F, S] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Lynne Einbender
    Room 422

EDUC 537
Foundations and Practice of Dual Language/Bilingual Education
[F] (1)

  • 01/Th/4:45-6:45
    Felipe Orozco
    (Dates: 10/20, 10/27, 11/3, 11/10, 11/17)

    Room 405

EDUC 540
Mathematics for Teachers in Diverse & Inclusive Educational Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/T/4:45-6:45 
    Hal Melnick
    Room 706
  • 02/T/7:00-9:00
    Marvin Cohen
    Room 706
  • 03/Th/7:00-9:00
    Linda Metnetsky
    Room 706

EDUC 561
Linguistics: Implications for Teachers
[F] (1)

  • 01/Th/4:45-6:45
    Vanessa Santiago Schwarz
    (Dates: 9/8, 9/15, 9/22, 10/6, 10/13)
    Room 405

EDUC 563
The Teaching of Reading, Writing and Language Arts
[F, S, S1-S2] (3)

  • 01/T/4:45-6:45
    Helen Freidus
    (Note: This blended online course will meet face-to-face each session EXCEPT on 10/11, 11/15, and 12/6 when sessions will be comprised of online asynchronous tasks. In addition, there will be one class meeting held at the American Museum of Natural History (date to be arranged). All students participating in this section are required to identify a child between the ages of 5 1/2 and 7 to work with throughout the semester. Students must submit relevant paperwork to the instructor no later than September 13. After registration, students will be contacted, and necessary forms will be sent out.)
    Room 407
  • 02/M/7:00-9:00 [SECTION CLOSED] 
    Mollie Welsh Kruger

    Room 706
  • 03/Th/7:00-9:00 [SECTION CLOSED]
    Kathleen Nolan-Kasal

    Room 710

EDUC 564
Language, Literature and Emergent Literacy (A Focus on Grades N-3)
[A] (3)

  • 01/T/4:45-6:45 [SECTION CLOSED]
    Richard Feldman

    Room 406

EDUC 565
Children's Literature in a Balanced Reading Program (A Focus on Grades 3-8)
[A] (3)

  • 01/T/7:00-9:00
    Madeleine Ray
    Room 711

EDUC 568
Teaching Literacy in the Elementary Grades (Grades 2-6)
[F, S] (3)

  • 01/T/7:00-9:00
    Elizabeth Henley
    Room 421

EDUC 573
Storytelling with Children
[F, S] (1)

  • 01/Th/7:00-9:00
    Labiba Abdur-Rahman
    (Dates: 10/6, 10/13, 10/20, 10/27, 11/3)
    Room 405

EDUC 576
Writing in the Elementary Grades
[F, S] (2)

  • 01/Th/4:45-6:45
    Susan Stires
    Room 709

EDUC 590
Arts Workshop for Teachers (Grades N-6)
[F, S, S2] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Maria Richa
    Room 306
  • 02/T/4:45-6:45
    Ann-Marie Mott
    Room 306
  • 03/Th/4:45-6:45
    Edith Gwathmey
    Room 306

EDUC 591
Music and Movement: Multicultural and Developmental Approaches in Diverse and Inclusive Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/M/7:00-9:00 
    Nina Jaffe
    Children's Dining Room (CDR)

EDUC 604
Family, Child, and Teacher Interaction in Diverse and Inclusive Educational Settings
[A] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Judith Leipzig
    Room 407

EDUC 605
Designing and Managing Classroom Environments for Children and Youth with Special Needs (Grades K and up)
[F, S1] (3)

  • 01/Th/7:00-9:00  [SECTION CLOSED]
    Pamela Jones

    Room 711

EDUC 613
Understanding and Working with Parents of Young Normal and Exceptional Children
[F] (2)

  • 01/W/7:00-9:00
    Gail Gordon
    Room 319

EDUC 616
Introduction to Research and Evaluation Practice in Museum Education
[F] (2)
(for matriculated Museum Education students or by permission of the program director)

  • 01/T/7:00-9:00
    Mary Elizabeth Murray-Wilson
    Room 407

EDUC 618
Working with All Children and Families: An Introduction
[Jan, S] (1)

  • 01/M-Th/5:00-7:30 [SECTION CLOSED] (Note: This course happens in January, after the term ends)  
    Sue Carbary; Minna Immerman
    (Dates: 1/9, 1/10, 1/11, 1/12)

    Room 711

EDUC 651 [NEW CLASS]
Special Study: Learning Practice and Theory: Making the Connection [F] (6)
(for Urban Education Semester students only)

  • UE/W/8:30-12:00
    Maggie DeLuca

    Various Rooms

EDUC 660
The Development of Spanish Through Writing in the Content Areas
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 560)

  • 01/Th/7:00-9:00
    Marisol Rey
    Room 422

EDUC 800
The Social Worlds of Childhood
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500 or EDUC 501 or by permission of the instructor and advisor)

  • 01/T/7:00-9:00
    Sheila Hanna
    Room 423

EDUC 802
The World of Toddlers and Twos: The Second and Third Years of Life
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500 or EDUC 800)

  • 01/T/7:00-9:00
    Marjorie Brickley
    Room 420

EDUC 803
Developmental Variations
[A] (2)
(prerequisite: EDUC 500 or EDUC 501 or EDUC 800 or by permission of the instructor and advisor)

  • 01/Th/4:45-6:45
    Minna Immerman
    Room 710
  • 02/T/7:00-9:00
    Sean O'Shea
    Room 424
  • 03/Th/7:00-9:00
    Lisa Fischler
    Room 424

EDUC 807
Communication Disorders in School Age Children
[F, S, S2] (2)
(prerequisite: EDUC 505 or EDUC 561 and EDUC 870)

  • 01/T/7:00-9:00
    Diane Newman
    Room 405

EDUC 808
The Study of Children in Diverse & Inclusive Educational Settings through Observation and Recording
[F, S] (3) (prerequisite: EDUC 500 or EDUC 800 or by permission of the instructor)

  • 01/M/4:45-6:45
    Betsy Grob
    Room 424
  • 02/T/4:45-6:45
    Jean Mandelbaum
    Room 422
  • 03/W/7:00-9:00 [SECTION CLOSED]
    Cathleen Wiggins

    Room 706

EDUC 809
The Study of Children in Diverse and Inclusive Educational Settings through Observation and Recording with a Focus on the Upper-Elementary and Middle School Child
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 501 or EDUC 800 or by permission of the instructor)

  • 01/W/7:00-9:00
    Ellen Wong
    Room 423

EDUC 811
Assistive and Instructional Technology for Children with Autism and Developmental Disorders
[F] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Mary Beth Frey; Liz Voluz
    (Note: This section will be held at 122 East 23rd Street, United Cerebral Palsy Techworks Center, 1st floor)

EDUC 823
Play Techniques for Early Childhood Settings
[F, S] (1)
(prerequisite: EDUC 803)

  • 01/Th/7:00-9:00
    Tamara Sewell
    (Dates: 10/13, 10/20, 10/27, 11/3, 11/10)

    Room 407
  • 02/Th/7:00-9:00 [NEW SECTION]
    Kate Ascetta; Deb Vilas
    (Dates: 10/6-11/3)
    (Note: This course will be fully online. There will be synchronous, online live classroom sessions on 10/13 and 11/3 from 7:00-9:00.)

EDUC 826
Medical Aspects of Illness: A Child Life Perspective
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500)

  • 01/M/7:00-9:00
    Ria Hawks; Genevieve Lowry
    Room 422

EDUC 827
Weaving Creative Arts Modalities into Child Life Practice
[F] (3)
(prerequisites: EDUC 821 and EDUC 822)

  • 01/T/7:00-9:00
    Diane Rode
    Room 319

EDUC 829
Therapeutic Play Techniques for Child Life Specialists
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500)

  • 01/M/7:00-9:00
    Deb Vilas
    Room 319

EDUC 860
Reading and Writing Problems of Children and Youth with Special Needs
[F, S] (3)
(prerequisites: EDUC 505 and EDUC 563 or EDUC 568, or by permission of the instructor)

  • 01/M/7:00-9:00
    Susan Goetz-Haver
    Room 709
  • 02/W/7:00-9:00
    Denise Callaway
    Room 710
  • 03/Th/4:45-6:45
    Janis Arno
    Room 406

EDUC 862
Formal Testing: Observation and Assessment
[F, S1, S2] (3)
(prerequisite: EDUC 860)

  • 01/W/7:00-9:00 [SECTION CLOSED]
    Pamela Schneider

    Room 422

EDUC 863
Collaboration and Differentiation in the Instruction of Students with Learning Problems
[F, S] (3)
(prerequisite: EDUC 860 and supervised fieldwork)

  • 01/T/4:45-6:45  [SECTION CLOSED]
    Sarah Charles Gilbert Tilston

    Room 405

EDUC 868
Current Topics in Reading and Writing Difficulties in Multicultural Classrooms: Approaches to Decoding
[F, S] (2) (prerequisite: EDUC 860)

  • 01/Th/7:00-9:00
    Linda Weiss
    Room 420

EDUC 869
Early Language and Literacy in Sociocultural Contexts: Supporting Development and Adapting for Disability
[F, S] (2) (prerequisite: EDUC 500 or EDUC 800; pre- or corequisite: EDUC 505)

  • 01/W/7:00-9:00
    Arelis Javier
    Room 424

EDUC 871
Writing Case/Progress Reports
[F] (1)
(corequisite: EDUC 941 or EDUC 942)

  • 01/W/7:00-9:00
    Mollie Welsh Kruger
    (Dates: 9/21, 10/12, 10/26, 11/9, 12/7)
    Room 709

EDUC 880
Insights from Occupational Therapy: Understanding Children's Sensory-Motor Development
[F, S] (1)
(pre- or corequisite: EDUC 892)

  • 01/W/7:00-9:00
    Kirsten DeBear
    (Dates: 11/2, 11/9, 11/16, 11/30, 12/7)
    Children's Dining Room (CDR)

EDUC 892
Developmental Systems I: Connecting Research in Early Development to Practice in Early Childhood Education
[F] (2) (prerequisite: EDUC 500 or EDUC 800)

  • 01/M/4:45-6:45 
    Karen Tarnow
    Room 711
  • 02/M/4:45-6:45
    Tamara Sewell
    Room 406

EDUC 894
Early Childhood Practicum I: Observing a Child Through Family/Cultural Contexts
[F] (2)
(prerequisites: EDUC 500 or EDUC 800 and EDUC 803; corequisite: EDUC 892)

  • 01/M/7:00-9:00  [SECTION CLOSED]
    Sue Carbary

    Room 711
  • 02/M/7:00-9:00
    Carmen Colon
    Room 406
  • 03/M/7:00-9:00
    Alanna Navitski
    Room 420

EDUC 941
Teaching Literacy Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)
(pre- or corequisite: EDUC 860)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 942
Childhood General Education and Teaching Literacy Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)
(pre- or corequisite: EDUC 860)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 946
Curriculum and Instruction Supervised Fieldwork/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 950
Clinical Experiences and Supervised Fieldwork I and II: Children in Health Care Settings
[F, S] (6)

  • 01/W/7:00-9:00
    Faculty Advisors

EDUC 953
Infant and Parent Development and Early Intervention and Early Childhood Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 954
Infant and Parent Development and Early Intervention Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 955
Early Childhood General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 956
Childhood General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 957
Middle School General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 958
Early Childhood and Childhood General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 960
Dual Language/ Bilingual Early Childhood General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 961
Dual Language/ Bilingual Childhood General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 962
Dual Language/ Bilingual Middle School General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 963
Early Childhood Special and General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 964
Childhood Special and General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 965
Middle School Special and General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 966
Dual Language/ Bilingual Early Childhood Special and General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 967
Dual Language/ Bilingual Childhood Special and General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 968
Dual Language/ Bilingual Middle School Special and General Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 970
Early Childhood Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 971
Childhood Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 972
Middle School Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 973
Dual Language/Bilingual Early Childhood Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 974
Dual Language/Bilingual Childhood Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 975
Dual Language/Bilingual Middle School Special Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 980
Childhood General and Museum Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 981
Middle School General and Museum Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 982
Museum Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

EDUC 990
Extended Field Experience with Diverse Learners (for students completing fieldwork as student teachers)
[F, S] (0)

  • 01/ N/A / N/A
    N/A

GSTD 960
Studies in Education Supervised Fieldwork/ Student Teaching/ Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/4:45-6:45
    Faculty Advisors

MATH 495
Topics in Mathematics
[F] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Barbara Dubitsky
    Room 706

Child Life


EDUC 821
Child Life in the Health Care Setting: A Family-Centered Approach
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500)

  • 01/T/4:45-6:45
    Troy Pinkney-Ragsdale
    Room 423

EDUC 826
Medical Aspects of Illness: A Child Life Perspective
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500)

  • 01/M/7:00-9:00
    Ria Hawks; Genevieve Lowry
    Room 422

EDUC 827
Weaving Creative Arts Modalities into Child Life Practice
[F] (3)
(prerequisites: EDUC 821 and EDUC 822)

  • 01/T/7:00-9:00
    Diane Rode
    Room 319

EDUC 829
Therapeutic Play Techniques for Child Life Specialists
[F] (3)
(prerequisite: EDUC 500)

  • 01/M/7:00-9:00
    Deb Vilas
    Room 319

EDUC 950
Clinical Experiences and Supervised Fieldwork I and II: Children in Health Care Settings
[F, S] (6)

  • 01/W/7:00-9:00
    Faculty Advisors

Leadership for Educational Change


LEAD 503
Adult Development: Implications for Educational Leadership
[F] (3)

  • 02/T/7:00-9:00 [NEW SECTION]
    Mayra Bloom

    Room 408/409

LEAD 510
Leadership in Curriculum and Instruction
[F, S2] (3)

  • 01/T/4:45-6:45 [SECTION CLOSED]
    Dina Heisler

    Room 709

LEAD 660
Research for Educational Change
[F, S, S2] (3)

  • 01/T/7:00-9:00 [SECTION CLOSED] 
    Bernadette Anand; Alisa Algava; Rachel Seher

    Room 709
  • 02/T/7:00-9:00 [SECTION CLOSED]
    Bernadette Anand; Alisa Algava; Rachel Seher

    Room 406

LEAD 900
Leadership for Educational Change Supervised Fieldwork/Advisement
[F, S] (6)

  • 01/W/7:00-9:00
    Faculty Advisors

Leadership in Community-Based Learning


LEAD 518
Leading a Community-Based Initiative (3)

  • 01/M/7:00-9:00
    Alison Overseth

    Room 407

LEAD 985
Community-Based Leadership Supervised Fieldwork/Advisement
[F, S] (3)

  • 01/W/7:00-9:00
    Mayra Bloom

Autism Spectrum Sequence


EDUC 811
Assistive and Instructional Technology for Children with Autism and Developmental Disorders
[F] (2)

  • 01/M/4:45-6:45
    Mary Beth Frey; Liz Voluz
    (Note: This section will be held at 122 East 23rd Street, United Cerebral Palsy Techworks Center, 1st floor)

Principals Institute

** Courses available only to Principals Institute students


Cohort 25

LEAD 603
School Change: The Transformational Leader (Cohort 25)
(3)

  • P1/T/5:00-7:00
    Carol Choye
    (Dates: 9/13-12/13)
    Bank Street North

LEAD 604
Development of Educational Policy (Cohort 25)
(1)

  • P1/M/5:00-8:30
    Ken Grover
    (Dates: 10/24, 11/21, 12/19)
    Bank Street North

LEAD 871
Special Education Leadership I: Implementation of IDEA (Cohort 25)
(3)

  • P1/T/7:15-9:15
    Barbara Roman; Patrick Reimer
    (Dates: 9/13-12/13)

    Bank Street North

LEAD 912
Principals Institute Supervised Fieldwork/Advisement (Cohort 25)
(2)

  • P1/W/5:00-7:00
    Stephen Drakes; Emily White
    Bank Street North

LEAD 913
Practicum in Urban School Leadership (Cohort 25)
(1)

  • P1/W/7:15-9:15
    Stephen Drakes; Emily White
    Bank Street North

Cohort 26

LEAD 510
Leadership in Curriculum and Instruction
[F, S2] (3)

  • 01/T/4:45-6:45
    Dina Heisler
    Room 709

LEAD 604
Development of Educational Policy (1)

  • P2/M/5:00-8:30
    Ken Grover
    (Dates: 10/24, 11/21, 12/19)
    Bank Street North

LEAD 660
Research for Educational Change
[F, S, S2] (3)

  • 01/T/7:00-9:00
    Bernadette Anand; Alisa Algava; Rachel Seher
    Room 709
  • 02/T/7:00-9:00
    Bernadette Anand; Alisa Algava; Rachel Seher
    Room 406

LEAD 912
Principals Institute Supervised Fieldwork/Advisement (Cohort 26)
(2)

  • P2/W/5:00-7:00
    Sharon Burns
    Bank Street North

Cohort 27

LEAD 503
Adult Development: Implications for Educational Leadership
[F] (3)

  • P1/Th/7:15-9:15
    Raquel Plotka
    Bank Street North

LEAD 537
Organizational Development: Implications for Educational Leadership (Cohort 27)
(3)

  • P1/Th/5:00-7:00
    Peter McFarlane
    Bank Street North

LEAD 912
Principals Institute Supervised Fieldwork/Advisement (Cohort 27)
(2)

  • P3/W/5:00-7:00
    Sharon Burns; Stephen Drakes; Emily White
    Bank Street North

Leadership in Museum Education

** Courses available only to Museum Education students


LEAD 616 [COURSE CANCELLED]
Museum Management I: Organizational Development [2/F] (2)
(for Museum Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/F: 4:00-9:00 / Sat: 9:00-5:00 [COURSE CANCELLED]
    Laura Roberts
    (Dates: 12/9, 12/10)

LEAD 622
Museum Management V: Shaping a Vision
[2/F] (2)
(for Museum Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/F: 4:00-9:00 / Sat: 9:00-5:00
    Laura Roberts
    (Dates: 11/11, 11/12)

    Room 711

LEAD 623
Organizational Theory
[2/F] (2)
(for Museum Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/F: 4:00-9:00 /Sat: 9:00-5:00
    Emily White
    (Dates: 10/14, 10/15)
    Room 711

LEAD 663 [NEW SECTION]
Research in Museum Settings (2)
(for Museum Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/F: 4:00-9:00 /Sat: 9:00-5:00
    Marianna Adams
    (Dates: 12/9, 12/10)

    Room 711

LEAD 950
Museum Leadership Supervised Fieldwork/Advisement
[F, S] (2)

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

LEAD 953
Museum Leadership Seminar III: History and Philosophy of American Museums
[2/F] (1)
(for Museum Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/F: 4:00-9:00 / Sat: 9:00-5:00
    Marjorie Schwarzer; Deborah Schwartz; Leslie Bedford
    (Dates: 9/16, 9/17)
    Room 711

Future School Leaders Academy

** Courses available only to FSLA students


LEAD 510
Leadership in Curriculm and Instruction
[2/F] (3)

  • F1/Th/4:00-6:00
    Roberta Kirshbaum
    BOCES

LEAD 532 [NEW SECTION]
Foundations of Educational Leadership: Ethics & Philosophy[2/F] (1)

  • F1/Th: 4:00-6:00/Sat: 9:00-1:00
    Frank Pignatelli
    (Dates: 1/7, 1/19, 1/28)

    1/7: Room 709; 1/28: Room 710

LEAD 861
Leading a School District I
[2/F] (1)

  • F1/Th/6:30-8:30
    John Chambers
    (Dates: 9/15, 10/6, 10/20, 11/3, 11/17)

    BOCES

LEAD 906
Future School Leaders Academy Supervised Fieldwork/Advisement
[F, S] (1.5)

  • F1/Sat/12:30-4:00
    Faculty Advisors
    BOCES

Kerlin Science Institute

** Courses available only to Kerlin Science Institute fellows


EDUC 850
Practicum in Teaching Science I
[F] (3)
(prerequisite: NSCI 500) (for Kerlin Science Fellows only)

  • 01/F/4:45-6:45
    Jenny Ingber; Hudson Roditi
    (Dates: 9/16)
    Room 408/409

BETLA

** Courses available only to BETLA Network students


LEAD 610
Staff Development and the Consultation Process (BETLA Network 10)
(3)

  • T1/M/5:00-7:00
    Roser Salavert
    Bank Street North

LEAD 665
Using Data in Your School and Classroom: Building Evidence-Based Learning Communities (BETLA Network 10)
(3)

  • T1/M/7:15-9:15
    John Schoener
    Offsite

LEAD 905
Leadership Supervised Fieldwork/Advisement (BETLA Network 10)
(2)

  • T1/W/5:00-7:00
    Yvette Aguirre; Hilda Galban; Marilyn Bell
    Bank Street North

School District Leadership

** Courses available only to SDL students


LEAD 861
Leading a School District I
[2/F] (1)

  • 01/M: 4:45-7:45/ Sat: 9:00-4:00
    Ken Grover
    (Dates: 9/19, 10/15)
    9/19: Room 421; 10/15: Room 709

LEAD 862
Leading a School District II
[2/F] (1)

  • 01/F: 4:45-7:45/ Sat: 9:00-4:00
    Ken Grover
    (Dates: 11/18, 11/19)
    11/18: Room 710; 11/19: Room 709

LEAD 863
Leading a School District III
[2/F] (1)

  • 01/F: 4:45-7:45/ Sat: 9:00-4:00
    Ken Grover
    (Dates: 12/9, 12/10)
    12/9: Room 710; 12/10: Room 709

Early Childhood Leadership


LEAD 830
Early Childhood Leadership Practicum in Clinical Supervision
[F] (3)
(prerequisite: LEAD 615)

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

LEAD 930
Early Childhood Leadership Supervised Fieldwork/Advisement
[F, S] (4)

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

Leadership in the Arts


LEAD 810
Leadership in the Arts Practicum in Clinical Supervision
[F] (3)
(prerequisite: LEAD 615)

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

LEAD 910
Leadership in the Arts Supervised Fieldwork/Advisement
[F, S] (3)

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

Leadership in Mathematics Education


LEAD 840
Practicum in Mathematics Leadership I
[F, S2] (3)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor) Please see Conference Group/Practicum Schedule.

  • 01/W: 5:45-8:15/F: 9:00-12:30
    Marvin Cohen; Karen Rothschild

LEAD 841
Practicum in Mathematics Leadership II
[F, S2] (3)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor) Please see Conference Group/Practicum Schedule.

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors

Key for terms offered*:

  • A: offered all terms (fall, spring, summer 1 and summer 2)*
  • F: offered fall term
  • S: offered spring term
  • Jan: offered January term
  • S1: offered summer 1 term
  • S2: offered summer 2 term
  • S1-S2: offered across summer 1 and 2 terms
  • 2/S: offered every other spring term
  • 2/F: offered every other fall term
  • 2/S1: offered every other summer 1 term
  • 2/S2: offered every other summer 2 term
  • 3/S2: offered every third summer 2 term
  • (program only): offered this term for a specific program cohort only

*Every effort is made to offer courses as listed. Offerings are subject to change.*

Back to Top