Course Schedule - Summer 2012

View Fall 2012 Course Schedule now!

View Summer 1 Schedule View Summer 2 Schedule

Back to Registrar's Office Main Page View Spring 2012 Schedule View Fall 2011 Schedule Integrative Master's Project (IMPs)
Summer 1
State Mandated Trainings
Summer 2 State Mandated Trainings Cohort Programs Summer Residency Leadership Programs


Summer 1 2012 Course Schedule

(May 30 – June 26)

Please note - This schedule is subject to change. Last updated July 3, 2012 .
Note the color codes: Updates | Closed courses | Canceled courses | Room numbers


Courses are listed in the following format:

COURSE NUMBER
Course Title
[terms offered: see key at bottom of page](# of credits)
(prerequisites and/or restrictions [if any])

  • Section/Day/Time
    Instructor
    (Dates [if special])

Education Courses: Dual Language/Bilingual Teacher Education, General Teacher Education, and Special Teacher Education


EDUC 500
Child Development
[A] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Nancy Nager
    Room 709
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Virginia Casper
    Room 406

EDUC 505
Language Acquisition and Learning in a Linguistically Diverse Society
[A] (2)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Luisa Costa
    Room 422
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Cristian Solorza
    Room 421
  • D3/Online/Online
    Karina Otoya-Knapp
    (Note: This section will be fully online.)

EDUC 525
Integrating Technology into the Curriculum to Support Learning and Inquiry
[F, S, S1, 2/S2] (1)

  • 01/TTh/5:30-7:30
    Jessica Millstone
    (Dates: 6/5, 6/7, 6/19, 6/21, 6/26)
    Room 405

EDUC 530
Foundations of Modern Education
[A] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Frank Pignatelli
    Room 706
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Susan Ruskin-Mayher
    Room 709

EDUC 535
Science for Teachers (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/TTh/5:00-8:30
    Stan Chu
    Room 408/409
  • 02/MW/5:00-8:30 [SECTION CLOSED]
    Maggie DeLuca

    Room 408/409

EDUC 540
Mathematics for Teachers in Diverse & Inclusive Educational Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Marvin Cohen
    Room 706

EDUC 563
The Teaching of Reading, Writing and Language Arts
[F, S, S1-S2] (3)
(Note: This course will run through both Summer Session 1 & Session 2.)

  • 01/MW/6:30-8:30
    Kathleen Nolan-Kasal
    (Dates: 5/30, 6/4, 6/6, 6/11, 6/13, 6/20, 6/25, 7/2, 7/9, 7/11, 7/16, 7/18, 7/23, 7/25)
    Room 710

EDUC 564
Language, Literature and Emergent Literacy (A Focus on Grades N-3)
[A] (3)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Sal Vascellaro
    Room 422
  • 02/MW/5:30-9:00
    Mollie Welsh Kruger
    Room 316

EDUC 565
Children's Literature in a Balanced Reading Program (A Focus on Grades 3-8)
[A] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Judith Leipzig
    Room 407

EDUC 591
Music and Movement: Multicultural and Developmental Approaches in Diverse and Inclusive Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Nina Jaffe
    Children's Dining Room (CDR)

EDUC 592
Singing in the Early Childhood Classroom
[S1] (1)

  • 01/TTh/6:30-8:30
    Betsy Blachly
    (Dates: 5/31, 6/7, 6/12, 6/19, 6/21)
    Room 207

EDUC 601
Special Education for Linguistically and Culturally Diverse Children
[S1] (1)
(prerequisites: EDUC 560 and EDUC 870 or permission of instructor)

  • 01/MW/5:30-7:30
    Margaret Blachly; Andrea Fonseca
    (Dates: 5/30, 6/4, 6/6, 6/11, 6/13)
    Room 319

EDUC 602
Assessment in Bilingual Special Education
[S1] (1)
(prerequisites: EDUC 560 and EDUC 870 or permission of instructor)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Nilda Bayron-Resnick
    (Dates: 6/18 [5:30-9:00], 6/20 [5:30-9:00], 6/25 [5:30-8:30])

    Room 319

EDUC 603
Assistive Technology in the Early Childhood Classroom: Developing Visual Tools and Strategies, the Boardmaker Example
[S1] (1)
(MAY be taken concurrently with EDUC 629.)

  • 01/TTh/5:30-8:00
    Lionel Bergeron
    (Dates: 6/5, 6/12, 6/19, 6/21, 6/26)

    Room 424

EDUC 604
Family, Child, and Teacher Interaction in Diverse and Inclusive Educational Settings
[A] (2)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Rena Rice
    Room 405
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Adrianne Kamsler
    Room 423

EDUC 605
Designing and Managing Classroom Environments for Children and Youth with Special Needs (Grades K and up)
[F, S1] (3)

  • 01/TTh/5:30-9:00 [SECTION CLOSED]
    Pamela Jones

    Room 711

EDUC 606
Block Building and Dramatic Play
[Jan, S1] (1)

  • 01/M-F/3:30-5:30
    Betsy Grob
    (Dates: 6/4-6/8)
    Room 223

EDUC 612
Infancy Institute: Infants, Toddlers, Families: Supporting Their Growth
[S1] (1)

  • 01/T-Th/9:00-5:00
    Nancy McKeever
    (Dates: 6/19-6/21)
    Various Rooms

EDUC 629
Education of Children with Autism Spectrum Disorders: Assessment and Educational Intervention
[S, S1] (1)
(MAY be taken concurrently with EDUC 603.)

  • D1/TTh/5:30-8:00
    Minna Immerman
    (Dates: 5/31, 6/7, 6/14, 6/21, 6/26)
    Note: This is a blended online course. It will meet face-to-face on 5/31, 6/21, and 6/26. There will be synchronous, online live classroom sessions on Epsilen on 6/7 and 6/14.
    Room 424

EDUC 803
Developmental Variations
[A] (2)
(prerequisite: EDUC 500 or EDUC 501 or EDUC 800 or by permission of the instructor and advisor)

  • 01/MW/5:30-9:00 [SECTION CLOSED]
    Sean O’Shea

    Room 711
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Naomi Weiss
    Room 407

EDUC 805
Developmental Variations II: Emotional and Behavioral Issues
[S] (2)
(prerequisites: EDUC 500 or EDUC 501 or EDUC 800; and EDUC 803)

  • D1/MW/5:30-7:30
    Valentine Burr
    Note: This section will be fully online. There will be synchronous, online live classroom sessions on Epsilen on 5/30, 6/6, 6/18, and 6/25.

EDUC 821 [COURSE CANCELLED]
Child Life in the Health Care Setting: A Family-Centered Approach [S1] (3)
(Pre- or corequisite: EDUC 500.)
(Note: This course will run through both Summer Session 1 & Session 2.)

  • D1/Online/Online [SECTION CANCELLED]
    Troy Pinkney-Ragsdale; Jennifer Grannis
    (Dates: 6/1-7/31)
    Note: This section will be fully online.

EDUC 862
Formal Testing: Observation and Assessment
[F, S1, S2] (3)
(prerequisites: EDUC 860 or EDUC 861.)

  • 01/MW/5:30- 9:00 [SECTION CLOSED]
    Pamela Schneider

    Room 406
  • 02/TTh/5:30- 9:00 [SECTION CLOSED]
    Nilda Bayron-Resnick

    Note: This section will have an additional focus on bilingual assessment. Students do not have to be bilingual to enroll. However, bilingual students will have the opportunity to evaluate dual language assessments.
    Room 710

EDUC 867
The Teacher’s Role in the Development of Reading Comprehension: Strategic Teaching (Grades K-6)
[S1, S2] (1)
(prerequisite: EDUC 563 or EDUC 567 or EDUC 568 or by permission of instructor.)

  • 01/MW/5:30-7:30
    Lynne Einbender
    (Dates: 6/4, 6/6, 6/11, 6/13, 6/18)
    Room 423

EDUC 991
Integrative Seminar in High Needs Educational Settings: Extended Field Experiences
[S, S1, S2] (1)
(For general teacher education employed teachers, interns, and assistants)

  • 01/MW/5:30- 7:30
    Denise Prince
    (Dates: 6/11, 6/13, 6/18, 6/20, 6/25)
    Room 421
  • 02/TTh/5:30- 7:30
    Harriet Lenk
    (Dates: 6/12, 6/14, 6/19, 6/21, 6/26)
    Room 420

SCIE 510
Explorations of Nature
[S1] (2)
(Note: This course meets at the American Museum of Natural History. Go to the security entrance located under the main steps on Central Park West at 79th. The classroom is Calder Lab on the 2nd floor.)

  • 01/TTh/4:30- 7:30
    Kanwal Singh; Adriana Aquino


Child Life


EDUC 651
Special Study: Comparative Migration Experiences and Cultural Perspectives of Immigrant Groups
[S1] (1)
(prerequisite: EDUC 821)

  • 01/MW/6:00-8:00
    Jon Luongo
    (Dates: 5/30, 6/6, 6/13, 6/20, 6/25)
    Room 424

Leadership for Educational Change


LEAD 560
Literacy and Leadership
[S1] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Susan Goetz-Haver; Kyle Haver
    Room 420

Summer 1 Semester-Based Integrative Master's Project Options


IMP3
Mentored Directed Essay
[F, S, S1-S2] (0)
Students should register for section 01.
This IMP begins in the Summer 1 term and runs until the end of the Summer 2 term. In June, students will be assigned their particular mentor.
Registration is not allowed after the end of the Summer 1 2012 add/drop period.
See the Integrative Master's Project web page for more information.

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisors
    (Dates: 6/1-7/31)

Summer 1
State Mandated Trainings


Workshops are open ONLY to matriculated Bank Street students. Register for Trainings online, via http://my.bankstreet.edu during your appointed web registration time. State Mandated Trainings are FREE for currently matriculated students.

More State Mandated Workshop Times Available in Summer 2 Term

STMD 100
State Mandated Training on School Violence Prevention
[A] (0)

Anyone applying for certification after February 2, 2001 must complete two hours of training on school violence prevention and intervention. This workshop includes training in effective classroom management techniques, identifying the warning signs of violent and other troubling behavior, and intervention techniques for resolving violent incidents in the school.

NOTE: Workshops start promptly. You must be on time to attend a workshop. Students who are late will NOT be permitted entrance to the workshop and will need to register for a different section

  • D1/M/5:30-7:30
    Ana Tiburcio
    (Date: 6/4)
    Note: This section will be fully online. Registered students should go to Epsilen to test their access to this course at least 24 hours prior to the start of class. If there are technical problems, contact the Help Desk, 212-875-4642, helpdesk@bankstreet.edu.

STMD 105
State Mandated Training in Child Abuse Identification and Reporting
[A] (0)

All adults working with children under eighteen years of age are required by NY State law to report suspected child abuse and neglect. This course will help you learn to identify symptoms of child abuse and neglect and will provide you with information about the required procedures for reporting abuse.

  • 01/Th/5:30-7:30
    Deb Vilas
    (Date: 6/7)
    Room 420

NOTE: Workshops start promptly. You must be on time to attend a workshop. Students who are late will NOT be permitted entrance to the workshop and will need to register for a different section


Summer 1 Courses for Cohort Programs


Principals Institute

** Courses available only to Principals Institute students


Cohort 27

LEAD 600
Leadership Communications Seminar (Cohort 27)
(1)

  • P1/T/5:00-8:30
    Rima Shore
    Bank Street North

LEAD 630
Law for School Leaders (Cohort 27)
(3)

  • P1/M/5:45-9:15
    Ron Woo
    Bank Street North

View Additional Coursework in Summer 2 Term

Cohort 28

LEAD 600
Leadership Communications Seminar (Cohort 28)
(1)

  • P2/Th/5:00-8:30
    Rima Shore
    Bank Street North

LEAD 630
Law for School Leaders (Cohort 28)
(3)

  • P2/W/5:45-9:15
    Ron Woo
    Bank Street North

View Additional Coursework in Summer 2 Term


Museum Leadership


LEAD 851
Museum Leadership Institute II
(2)
(for Museum Leadership students only)

  • 01/W-M/Varied
    Faculty Advisors
    (Dates: 6/6-6/11)
    6/6: Children's Dining Room (CDR); Other Dates: 711

Kerlin


EDUC 852
Practicum in Teaching Science III
[S1] (1)
(prerequisites: NSCI 500, EDUC 850 and EDUC 851)
(for Kerlin Science Institute fellows only)

  • 01/F/4:45-6:45
    Hudson Roditi
    (Dates: 6/8)
    Room 408/409


Summer 2 2012 Course Schedule

( June 29 – July 27)


Education Courses: Dual Language/Bilingual Teacher Education, General Teacher Education, and Special Teacher Education


EDUC 500
Child Development
[A] (3)

  • 01/TTh/5:30-9:00 [SECTION CLOSED]
    Nancy McKeever

    Room 711
  • 02/MW/9:00-12:30 [SECTION CLOSED]
    Nancy Nager

    Room 709

EDUC 505
Language Acquisition and Learning in a Linguistically Diverse Society
[A] (2)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Cristian Solorza
    Room 423
  • 02/MW/9:00-12:30
    Gabrielle Smith
    Room 423
  • 03/MW/5:30-9:00
    Luisa Costa
    Room 422

EDUC 510
Curriculum in Early Childhood Education (Grades N-3)
[F, S, S2] (3)

  • 01/TTh/1:30-5:00
    Betsy Grob
    Room 424

EDUC 514
Curriculum in Early Childhood Education: Developing Learning Environments and Experiences for Children of Diverse Backgrounds and Abilities
[F, S, S2] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Carmen Colon
    Room 407

EDUC 530
Foundations of Modern Education
[A] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Frank Pignatelli
    Room 706
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Joseph Kleinman
    Room 710

EDUC 535
Science for Teachers (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/TTh/9:00-12:30
    Greg Benedis-Grab
    (Note: This section will be held at The School at Columbia, 556 West 110th Street Room 305C, located at corner of 110th and Broadway.)
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Jenny Ingber
    Room 420

EDUC 540
Mathematics for Teachers in Diverse & Inclusive Educational Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/M-Th/3:30-5:15
    Linda Metnetsky
    Room 706
  • 02/TTh/5:30-9:00 [SECTION CLOSED]
    Charlene Marchese

    Room 706

EDUC 563
The Teaching of Reading, Writing and Language Arts
[F, S, S1-S2] (3)
(Note: This course will run through both Summer Session 1 & Session 2.)

EDUC 564
Language, Literature and Emergent Literacy (A Focus on Grades N-3)
[A] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Richard Feldman
    (Note: This course will meet on July 6 instead of July 27.)
    Room 420

EDUC 565
Children's Literature in a Balanced Reading Program (A Focus on Grades 3-8)
[A] (3)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Donna Barkman
    Room 406

EDUC 575
Teacher-Made Materials for Reading and Writing
[S2] (1)

  • 01/MW/1:00-3:00
    Mollie Kruger
    (Dates: 7/11, 7/16, 7/18, 7/23, 7/25)
    Room 709

EDUC 590
Arts Workshop for Teachers (Grades N-6)
[F, S, S2] (2)

  • 01/M-Th/8:45-10:30 am
    Maria Richa
    Room 306
  • 02/M-Th/10:45 am-12:30 pm
    Ann-Marie Mott
    Room 306

EDUC 591
Music and Movement: Multicultural and Developmental Approaches in Diverse and Inclusive Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Roberta Altman
    Children's Dining Room (CDR)

EDUC 604
Family, Child, and Teacher Interaction in Diverse and Inclusive Educational Settings
[A] (2)

  • 01/MW/1:30-5:00
    Virginia Casper
    Room 711

EDUC 803
Developmental Variations
[A] (2)
(prerequisite: EDUC 500 or EDUC 501 or EDUC 800 or by permission of the instructor and advisor)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Candy Anderson
    Room 406
  • 02/TTh/5:30-9:00
    Vanessa Santiago Schwarz
    Room 405
  • D3/F/6:00-8:00
    Lisa Fischler
    (Date: 6/29)
    Note: This section will be fully online. The first session on 6/29 from 6:00-8:00 pm will be a synchronous online session on Epsilen.

EDUC 805
Developmental Variations II: Emotional and Behavioral Issues
[S] (2)
(prerequisites: EDUC 500 or EDUC 501 or EDUC 800; and EDUC 803.)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Sean O’Shea
    Room 711

EDUC 807
Communication Disorders in School Age Children
[F, S, S2] (2)
(prerequisite: EDUC 505 or EDUC 561 and EDUC 870)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Mimi Rosenberg
    Room 709

EDUC 810
Autism Spectrum Disorders and Developmental Disabilities
[S2] (2)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Eileen Feliciano
    Room 424

EDUC 813
Planning & Managing Learning Environments for Students with Autism & Developmental Disorders
[S2] (3) (prerequisites: EDUC 810, EDUC 811, and EDUC 812)
(for Autism Annotation students only)

  • 01/T/5:30-9:00
    Michele Imhof; Marcia Singer
    Room 408/409

EDUC 814
Practicum in Assessment & Curriculum Planning for Children with Autism & Developmental Disorders
[S2] (3) (prerequisites: EDUC 810, EDUC 811, and EDUC 812)
(for Autism Annotation students only)

  • 01/Th/5:30-9:00
    Penny Ellis; Dania Cheddie
    Room 319

EDUC 821 [COURSE CANCELLED]
Child Life in the Health Care Setting: A Family-Centered Approach [S2] (3)
(Pre- or corequisite: EDUC 500.)
(Note: This course will run through both Summer Session 1 & Session 2.)

  • [COURSE CANCELLED]

EDUC 862
Formal Testing: Observation and Assessment
[F, S1, S2] (3)
(prerequisite: EDUC 860)

  • 01/TTh/5:30-9:00 [SECTION CLOSED]
    Pamela Schneider

    Room 422

EDUC 867
The Teacher’s Role in the Development of Reading Comprehension: Strategic Teaching (Grades K-6)
[S1, S2] (1)
(prerequisite: EDUC 563 or EDUC 567 or EDUC 568 or permission of instructor.)

  • 01/TTh/3:15-5:15
    Lynne Einbender
    (Dates: 7/3, 7/10, 7/17, 7/24, 7/26)
    Room 709

EDUC 873
Summer Practicum in Teaching of Monolingual and Bilingual Children and Youth with Learning Disabilities and Reading Problems
[S2] (3)
(prerequisites: EDUC 803, EDUC 860, and Supervised Fieldwork/Student Teaching/Advisement; pre- or corequisite: EDUC 862.)

  • 01/TTh: 3:15-5:15/M-F: Varied
    Nesta Marshall
    Room 422

EDUC 991
Integrative Seminar in High Needs Educational Settings: Extended Field Experiences
[S, S1, S2] (1)
(for general teacher education employed teachers, interns, and assistants)

  • 01/TTh/3:15-5:15
    Harriet Lenk
    (Dates: 7/10, 7/12, 7/17, 7/19, 7/24)
    Room 420

EDUC 992
Summer Supervised Fieldwork/Advisement for Early Childhood Special Education Working Teachers and Assistant Teachers
[S2] (3)

  • 01/W/3:15-5:15
    Pamela Jones: Room 423; Tamara Sewell: Room 424; Naomi Weiss: Room 709

LANG 760
American Sign Language: Module One
[S2] (1)

  • 01/M-F/8:30-10:30
    Carole Lazorisak
    (Dates: 7/9-7/13)
    Room 424

LANG 761
American Sign Language: ModuleTwo
[S2] (1)
(prerequisite: LANG 760 or permission of instructor)

  • 01/M-F/8:30-10:30
    Carole Lazorisak
    (Dates: 7/16-7/20)
    Room 424

LANG 762
American Sign Language: Module Three
[S2] (1)
(prerequisite: LANG 761 or permission of instructor)

  • 01/M-F/8:30-10:30
    Carole Lazorisak
    (Dates: 7/23-7/27)
    Room 424

Child Life


EDUC 820
Group Process for Child Life Students
[S2] (1)
(prerequisite: EDUC 500)

  • D1/Th/7:00-9:00
    Chris Kingman
    (Dates: 7/12, 7/19, 7/26)
    Note: This is a blended online course. It will meet face-to-face on the dates listed.
    Room 408/409

Leadership for Educational Change


LEAD 620
Finance & Fundraising for Educational Leaders
[S2] (1)
(for Leadership for Educational Change and Early Childhood Leadership students or by permission of the instructor.)

  • 01/M/5:30-8:00
    Martha Becker

    Room 423

LEAD 621
Fiscal Management for Educational Leaders
[S2] (1)
(for Leadership for Educational Change and Early Childhood Leadership students or by permission of the instructor)

  • 01/Th/5:30-8:00
    Asneth Council
    Room 316

LEAD 832
Policy Issues in the Design of Children’s Services
[S2] (1)
(corequisite: LEAD 833)
(for Early Childhood Leadership students only or as an elective for Leadership for Educational Change students or by permission of the instructor)

  • 01/Th/5:30-9:30
    Wendy Pollock
    (Dates: 7/5, 7/12, 7/19)
    Room 303

LEAD 871
Special Education Leadership I: Implementation of IDEA
[S2] (3)
(restricted to Wallace and SEND fellows)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Ellis Scope
    Room 407

LEAD 872
Special Education Leadership II: Leading Inclusive Communities of Learners
(3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Allison Hicks; Kathleen LeFevre
    Room 709

Leadership in Community-Based Learning


LEAD 651
Special Study: Adolescent Development
(1)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Nancy Cardwell
    (Dates: 7/2, 7/9, 7/11, 7/16)
    Room 405

Summer 2
State Mandated Trainings


Workshops are open ONLY to matriculated Bank Street students. Register for Trainings online, via http://my.bankstreet.edu during your appointed web registration time. State Mandated Trainings are FREE for currently matriculated students.

More State Mandated Workshop Times Available in Summer 1 Term

STMD 100
State Mandated Training on School Violence Prevention
[A] (0)

Anyone applying for certification after February 2, 2001 must complete two hours of training on school violence prevention and intervention. This workshop includes training in effective classroom management techniques, identifying the warning signs of violent and other troubling behavior, and intervention techniques for resolving violent incidents in the school.

NOTE: Workshops start promptly. You must be on time to attend a workshop. Students who are late will NOT be permitted entrance to the workshop and will need to register for a different section

  • 01/T/5:30-7:30
    Lauren Kaplan
    (Date: 7/17)
    Room 109
  • 02/W/5:30-7:30
    Lauren Kaplan
    (Date: 7/25)
    Room 424

STMD 105
State Mandated Training in Child Abuse Identification and Reporting
[A] (0)

All adults working with children under eighteen years of age are required by NY State law to report suspected child abuse and neglect. This course will help you learn to identify symptoms of child abuse and neglect and will provide you with information about the required procedures for reporting abuse.

  • 01/T/5:30-7:30
    Christine Low
    (Date: 7/10)
    Room 109
  • D2/M/5:30-7:30
    Christine Low
    (Date: 7/23)
    Note: This section will be fully online. Registered students should go to Epsilen to test their access to this course at least 24 hours prior to the start of class. If there are technical problems, contact the Help Desk, 212-875-4642, helpdesk@bankstreet.edu.

NOTE: Workshops start promptly. You must be on time to attend a workshop. Students who are late will NOT be permitted entrance to the workshop and will need to register for a different section


Semester-Based Integrative Master's Project Options


IMP3
Mentored Directed Essay
[F, S, S1-S2] (0)
Students should register for section 01 in the Summer 1 term.
Please see the IMP course listing in Summer 1 for more information.


Summer Residency Leadership Programs


Early Childhood Leadership


EDUC 500
Child Development
[A] (3)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Nancy McKeever
    Room 711

EDUC 564
Language, Literature and Emergent Literacy (A Focus on Grades N-3)
[A] (3)

  • 01/MW/5:30-9:00
    Richard Feldman
    (Note: This course will meet on July 6 instead of July 27.)
    Room 420

LEAD 510
Leadership in Curriculum and Instruction
[F, S2] (3)
(for Early Childhood Leadership and Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor)

  • 01/MT/9:00-12:30
    Madeleine Ray
    Room 420

LEAD 533
Foundations of Educational Leadership: Law, History and Economics
[S2] (1)
(for Early Childhood Leadership and Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor)

  • 01/T/2:00-5:00
    Frank Pignatelli
    Room 407

LEAD 534
Foundations of Educational Leadership: Adult Development
[S2] (1)
(for Early Childhood Leadership and Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor)

  • 01/T/2:00-5:00
    Mayra Bloom
    Room 408/409

LEAD 535
Foundations of Educational Leadership: Organizational Development
[2/F, S2] (1)
(for Early Childhood Leadership and Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor)

  • 01/T/2:00-5:00
    Emily White
    Room 711

LEAD 615
Processes of Supervision and Professional Development
[S, S2] (3)
(for Early Childhood Leadership and Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor)

  • 01/MT/9:00-12:30
    Wendy Pollock
    Room 422

LEAD 620
Finance & Fundraising for Educational Leaders
[S2] (1)
(for Early Childhood Leadership and Leadership for Educational Change students or by permission of the instructor.)

  • 01/M/5:30-8:00
    Martha Becker

    Room 423

LEAD 621
Fiscal Management for Educational Leaders
[S2] (1)
(for Early Childhood Leadership and Leadership for Educational Change students or by permission of the instructor.)

  • 01/Th/5:30-8:00
    Asneth Council
    Room 316

LEAD 660
Research for Educational Change
[F, S, S2] (3)
(for Early Childhood Leadership and Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor.)

  • 01/MT/9:00-12:30
    Rima Shore
    Room 711

LEAD 832
Policy Issues in the Design of Children’s Services
[S2] (1)
(corequisite: LEAD 833)
(for Early Childhood Leadership students only or as an elective for Leadership for Educational Change students or by permission of the instructor.)

  • 01/Th/5:30-9:30
    Wendy Pollock
    (Dates: 7/5, 7/12, 7/19)
    Room 303

LEAD 833
Early Childhood Leadership Policy Internship
[S2] (3)
(corequisite: LEAD 832)
(for Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor.)

  • 01/See Advisor/See Advisor
    Faculty Advisor

Leadership in the Arts


LEAD 510
Leadership in Curriculum and Instruction
[F, S2] (3)
(for Leadership in the Arts and Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor.)

  • 01/MT/9:00-12:30
    Madeleine Ray
    Room 420

LEAD 532
Foundations of Educational Leadership: Ethics & Philosophy
[3/ S2] (1)
(for Leadership in the Arts students only or by permission of the instructor.)

  • 01/WTh: 2:15-5:15/F: 9:00-4:00
    Frank Pignatelli
    (Dates: 6/27, 6/28, 6/29)
    Room 709
  • 02/WTh: 2:15-5:15/F: 9:00-4:00
    Rima Shore
    (Dates: 6/27, 6/28, 6/29)
    Room 711

LEAD 533
Foundations of Educational Leadership: Law, History and Economics
[S2] (1)
(for Leadership in the Arts and Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor.)

  • 01/T/ 2:00-5:00
    Frank Pignatelli
    Room 407

LEAD 534
Foundations of Educational Leadership: Adult Development
[S2] (1)
(for Leadership in the Arts and Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/T/2:00-5:00
    Mayra Bloom
    Room 408/409

LEAD 535
Foundations of Educational Leadership: Organizational Development
[2/F, S2] (1)
(for Leadership in the Arts and Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/T/2:00-5:00
    Emily White
    Room 711

LEAD 615
Processes of Supervision and Professional Development
[S, S2] (3)
(for Leadership in the Arts and Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor)

  • 01/MT/9:00-12:30
    Wendy Pollock
    Room 422

LEAD 660
Research for Educational Change
[F, S, S2] (3)
(for Leadership in the Arts and Early Childhood Leadership students only or by permission of the instructor.)

  • 01/MT/9:00-12:30
    Rima Shore
    Room 711

PARS 7780
Drawing Concepts
[S2] (5)
(for Leadership in the Arts with Parsons School of Design students only.)

  • 01/W-F/9:00-4:00
    Parsons Staff
    Parsons

PARS 7781
Printmaking: Relief and Intaglio Studio Workshop
[S2] (5)
(for Leadership in the Arts with Parsons School of Design students only.)

  • 01/W-F/9:00-4:00
    Parsons Staff
    Parsons

PARS 7782
Painting and Theory
[S2] (5)
(for Leadership in the Arts with Parsons School of Design students only.)

  • 01/W-F/9:00-4:00
    Parsons Staff
    Parsons

SRLW 7780
Storytelling in Several Forms
[S2] (5)
(for Leadership in the Arts with Sarah Lawrence College students only.)

  • 01/W-F/10:00-4:00
    Sarah Lawrence Staff
    Sarah Lawrence

SRLW 7781
Poetry Workshop and Creative Nonfiction Workshop
[S2] (5)
(for Leadership in the Arts with Sarah Lawrence College students only.)

  • 01/W-F/10:00-4:00
    Sarah Lawrence Staff
    Sarah Lawrence

SRLW 7782
Fiction Workshop and Final Project Tutorial
[S2] (5)
(for Leadership in the Arts with Sarah Lawrence College students only.)

  • 01/W-F/10:00-4:00
    Sarah Lawrence Staff
    Sarah Lawrence

Leadership in Mathematics Education


EDUC 540
Mathematics for Teachers in Diverse & Inclusive Educational Settings (Grades N-6)
[A] (2)

  • 01/M-Th/3:30-5:15
    Linda Metnetsky
    Room 706

EDUC 542
Diagnosis of Learning Problems and Intervention Techniques for the Mathematics Educator
[S, S2] (2)
(for Leadership in Mathematics Education students only.)

  • 01/M-Th/8:45-10:30 am
    Alicia Kachadourian; Paula Lee
    Room 710

LEAD 510
Leadership in Curriculum and Instruction
[F, S2](3)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor.)

  • 02/M-Th/8:45-10:30 am
    Karen Rothschild
    Room 706

LEAD 514
Curriculum Development for Mathematics Leaders
[2/S2](3)

  • 01/M-Th/3:30-5:15
    Hal Melnick
    Room 710

LEAD 534
Foundations of Educational Leadership: Adult Development
[S2] (1)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor)

  • 02/TTh/2:00-3:15
    Rima Shore
    Room 710

LEAD 661
Research for Mathematics Leaders I
[S2] (1)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor.)

  • 01/MW/2:00-3:15
    Robin Hummel
    Room 706

LEAD 662
Research for Mathematics Leaders II
[S2] (1)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor.)

  • 01/MT/2:00-3:15
    Robin Hummel
    Room 706

LEAD 840
Practicum in Mathematics Leadership I
[F, S2] (3)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor) Please see Conference Group/Practicum Schedule.
Registration for this course follows specific guidelines. Please refer to the scheduling information provided by your Program Director.

  • 01/T: 6:00-8:30 - Room 303/F: 9:30-1:00 - Room 406
    Linda Metnetsky; Barbara Dubitsky

LEAD 841
Practicum in Mathematics Leadership II
[F, S2] (3)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor) Please see Conference Group/Practicum Schedule.
Registration for this course follows specific guidelines. Please refer to the scheduling information provided by your Program Director.

  • 01/ W: 6:00-8:30/ F: 1:30-5:00
    Marvin Cohen; Karen Rothschild
    Room 408/409

LEAD 842
Practicum in Mathematics Leadership III
[S2] (0)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor)
Please see Conference Group/Practicum Schedule.

  • 01/ T: 6:00-8:30 - Room 319/ F: 9:00-12:30 - Room 408/409
    Robin Hummel; Karen Rothschild

MATH 541
Integrated Mathematics I
[S2] (4)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor.)

  • 01/M-Th/10:45-1:15
    Marvin Cohen
    Room 706

MATH 542
Integrated Mathematics II
[S2] (4)
(prerequisite: MATH 541)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor.)

  • 01/M-Th/10:45-1:15
    Linda Metnetsky
    Room 710

MATH 543
Integrated Mathematics III
[S2] (4)
(prerequisite: MATH 542)
(for Leadership in Mathematics Education students only or by permission of the instructor.)

  • 01/M-Th/10:45-1:15
    Barbara Dubitsky
    Room 424

Summer 2 Courses for Cohort Programs


Autism Annotation Spectrum


EDUC 810
Autism Spectrum Disorders and Developmental Disabilities
[S2] (2)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Eileen Feliciano
    Room 424

EDUC 813
Planning & Managing Learning Environments for Students with Autism & Developmental Disorders
[S2] (3)
(prerequisites: EDUC 810, EDUC 811, and EDUC 812)
(for Autism Annotation students only)

  • 01/T/5:30-9:00
    Michele Imhof; Marcia Singer
    Room 408/409

EDUC 814
Practicum in Assessment & Curriculum Planning for Children with Autism & Developmental Disorders
[S2] (3)
(prerequisites: EDUC 810, EDUC 811, and EDUC 812)
(for Autism Annotation students only)

  • 01/Th/5:30-9:00
    Penny Ellis; Dania Cheddie
    Room 319

Future School Leaders Academy

** Courses available only to FSLA students


LEAD 535
Foundations of Educational Leadership: Organizational Development
[2/F, S2] (1)

  • F1/M-Th/1:00-3:30
    Margaret Orr
    (Dates: 7/23-7/26)
    BOCES

LEAD 630
Law for School Leaders
[2/S] (3)

  • F1/M-Th/9:00-5:00
    David Schimmel
    (Dates: 7/9-7/12)
    Room 406

LEAD 870
Special Education Leadership: The District Perspective
[2/F, S] (1)

  • F1/M-Th/4:00-6:30
    Carol Franks Randall
    (Dates: 7/23-7/26)
    BOCES

Principals Institute

** Courses available only to Principals Institute students


Cohort 27

LEAD 621
Fiscal Management for Educational Leaders (Cohort 27)
(1)

  • P1/W/5:00-8:30
    Lily Woo
    Bank Street North

LEAD 871
Special Education Leadership I: Implementation of IDEA (Cohort 27)
[S2] (3)

  • P1/TTh/5:30-9:00
    Barbara Roman; Patrick Reimer
    Bank Street North

LEAD 912
Principals Institute Supervised Fieldwork/Advisement (Cohort 27)
(2)

  • P1/School Based/School Based
    Faculty Advisors

View Additional Coursework in Summer 1 Term

Cohort 28

LEAD 621
Fiscal Management for Educational Leaders (Cohort 28)
(1)

  • P2/M/5:00-8:30
    Lily Woo
    Bank Street North

LEAD 871
Special Education Leadership I: Implementation of IDEA (Cohort 28) [S2] (3)
(for WALLACE and SEND cohorts only)

  • 01/TTh/5:30-9:00
    Ellis Scope
    Room 407

LEAD 912
Principals Institute Supervised Fieldwork/Advisement (Cohort 28)
(2)

  • P2/School Based/School Based
    Faculty Advisors

View Additional Coursework in Summer 1 Term


Key for terms offered*:

  • A: offered all terms (fall, spring, summer 1 and summer 2)*
  • F: offered fall term
  • S: offered spring term
  • Jan: offered January term
  • S1: offered summer 1 term
  • S2: offered summer 2 term
  • S1-S2: offered across summer 1 and 2 terms
  • 2/S: offered every other spring term
  • 2/F: offered every other fall term
  • 2/S1: offered every other summer 1 term
  • 2/S2: offered every other summer 2 term
  • 3/S2: offered every third summer 2 term
  • (program only): offered this term for a specific program cohort only

*Every effort is made to offer courses as listed. Offerings are subject to change.*

Back to Top